beyoğlu

 

 

 

Meyvemix Meyve Salatası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlığımız için meyve salatası neden zorunludur?

Günümüz beslenme alışkanlıkları son derece düzensiz ve sağlıksız bir hal almıştır. Genetik olarak üzerinde oynanmış besinler, hiç bir besleyici değeri olmayan atıştırmalıklar, abur cubur ve fast food ürünleri tüm bu durumu daha da karışık hale getirmektedir. Öğün atlama ve düzensiz beslenme ise yaygın olan beslenme alışkanlığımız olmuş durumdadır. Tüm bunlar, çok çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların oluşmasında etkin olmuştur.
Dolayısıyla, yan etkisi olmayan ancak günlük alınması gereken besin değerini de karşılayan gıdalara gereksinim duyulmaya başlanmıştır. Meyve salatası, bu anlamda her iki özelliğide barındırmakta olduğu için özel bir öneme sahiptir. Özellikle, yüksek vücut kitle indeksi ve obezitenin artık küresel bir salgın haline geldiği günümüzde, az yağlı ve besleyici gıdalar ile beslenme, sağlığımız için en gerekli sağlık formüllerinden biridir. Bu sebeplerle, günlük beslenme alışkanlığımız içinde meyve salatası olması sağlıklı ve yüksek kaliteli bir yaşam için büyük önem taşımaktadır.


Meyve salatası kilo fazlası olan insanlara nasıl yardımcı olabilir?

Meyve salatası oldukça düşük bir yağ oranına sahiptir. Bu yüzden, vücut kitle indeksi yüksek olan, kolesterolü veya kilo fazlası olan insanlar için birebirdir. Meyve salatası, vücut kitle indeksinin yükselmesine karşı bünyemizin mücadele gücünü arttırmaktadır. Ayrıca alınan kalorinin zengin lif içeriği ve de lezzetli bir besinden sağlanıyor olması ise meyve salatasını farklı yapan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu bağlamda meyve salatası, vücudun alması gereken enerjiyi vücuda kilo aldırmadan sağlayabilen bir besin olarak öne çıkmaktadır. Çünkü meyve salatası sodyum yönündende fakirdir. Bu da vücudun su tutma kapasitesini azaltarak kilo vermeye ayrıca yardımcı olur. Doktorlar meyve ve sebze bakımından zengin bir beslenme şeklinin, günlük gıda alımımızın üçte birini oluşturması gerektiği konusunda hem fikirlerdir.

 

 

 


 

 

 

Peki meyve salatası sağlıklı kalmamıza nasıl yardımcı oluyor?

Meyve salatasından bahsederken sağlık yönünden daha birçok faydadan bahsetmek mümkündür. Meyve salatası, kötü kolestrol veya LDL oranını etkili bir biçimde dizginleyebilir. Bilindiği üzere, yüksek LDL oranı çeşitli kalp ve damar hastalıklarının kök sebebidir. Bundan dolayıdır ki, meyve salatası kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, vücudun birçok kanser türüne karşı korunmasız kalmasını engellemektedir. Düzenli olarak meyve salatası yemek birçok diyabet tipine karşı da vücüdun savunmasını sağlayabilmektedir. Günlük beslenme alışkanlığına katılan meyve salatası, yaşlanmayı yavaşlatabilmekte ayrıca da daha uzun ve dinç bir yaşam sürülmesine yardımcı olabilmektedir. Tüm bunlara ilave olarak, spor ve egzersiz yaparken enerji kazanmaya yardımcı olabilmektedir. Bu konuda doktorlar, spora gitmeden 30 dakika öncesinde ve 30 dakika sonrasında özellikle A Vitamini yönünden zengin meyve salatası yenmesini tavsiye etmektedir. Bu sayede, görme gücü artar ve kan dolaşımını düzenlenir. Tüm bunlar meyve salatasının çeşit çeşit faydalarını gözler önüne sermektedir.

 

 

  Meyvemix Beyoğlu İstanbul Türkiye - info@meyvemix.com